Suur-Pakri Suurküla

Suurküla Suur-Pakril oli Pakri saarte suurim küla. Rahvapärimuse kohaselt olid küla esivanemad pärit munkade ajast Padise kloostris. Küla oli siis väiksem ja kutsuti nimega Mokidin (eesti k Mungapõlluküla). Liivi sõja laastamistööde tulemusel, mis tabasid raskelt ka Pakri saari (1576-1611), põletati maha saarel mitu talu. Kui need uuesti üles ehitati, koliti need Mokidbin külasse. Küla muutus nii suuremaks ja sai nimeks Suurküla (rootsi k Storbyn, pakri dialekt Storbin). Vanim teadaolev dokument külast on Erich Reutersi kaart aastast 1698. Kaardil on näidatud 20 talu, millel on sisuliselt sama nimega talud, mis olid olemas veel eelmisel sajandil. 1940. aastal, kui Nõukogude Venemaa oli 1939. aasta sügisel hõivanud Pakri saared sõjaväebaasina, evakueeriti elanikkond. Sellega seoses põgenes 110 pakrilast Rootsi. Ülejäänud Eestisse jäänud tulid tagasi 1941 ja elasid saartel kuni viimase lahkumiseni sõjast ja ohustatud Nõukogude okupatsioonist aastal 1944. Pärast Teist maailmasõda muutusid saared uuesti Nõukogude sõjaväebaasiks. Eesti vabanedes 1991 said laastatud küla varemed varemealaks ja mälestuspaigaks.

Keset küla põhjast lõunasse läheb suur külatänav Storgatna (eesti k Suurtänav), mis jagab küla kaheks pooleks, ida- ja läänepooleks. Läänepoolel leidub lahkumisajal 1940 üheksa asustatud talu (üks talu, Strångs, lakkas olemast 1930-ndate alguses). Idapoolel leidus kümme talu. Suurelt tänavalt küla keskel juhatas üks tänav (Tjyggves gatna, pakri dialekt) läänesuunda ja lõppes tänaval (pakri dialekt Vestergatna, eesti k läänetänav), mis juhatab Lepiku külasse (pakri dialekt, Åsbyn). Idasuunda viis kaks väiksemat teed küla talude vahelt (pakri dialekt, Böss gatna ja Nikes gangin). Küla ääristas läänest Smedjegatan (pakri dialekt, Smidi gatna)

Põhjas piki küla lääneosa viis küla peatänavalt (Norr gatna, pakri dialekt) Rannaküla (Strandbyn, pakri dialekt Bisagidbyn) poolsele teele lühike tänavajupp Hindrekes gatna (pakri dialekt).

Aerofotol saab elumaju eristada nende korstnate järgi. Nurkapidi kokku ehitatud hooned on talude laudad.